W zakres usług Domu Pomocy Społecznej w Pelplinie wchodzą:

Usługi bytowe

Obejmują miejsce zamieszkania wolne od barier architektonicznych. Poszczególne budynki posiadają podjazdy dla wózków inwalidzkich oraz windy w przypadku budynków wielokondygnacyjnych. Wzdłuż ścian korytarzy, klatek schodowych znajdują się poręcze ułatwiające poruszanie się. W ciągach komunikacyjnych zainstalowano oświetlenie awaryjne na wypadek wyłączenia energii.

Toalety i łazienki są wyposażone w sprzęt ułatwiający korzystanie z nich osobom niepełnosprawnym – dźwigi, podnośniki, wózki kąpielowe, ławeczki i wannę transportową. Wielkość kabin i pomieszczeń jest dostosowana do wjazdu wózków inwalidzkich. W pomieszczeniach zamontowano system przyzywowy, pozwalający na wezwanie personelu.

Pokoje mieszkańców są w miarę możliwości wyposażane wg potrzeb mieszkańców. Placówka posiada ponad 80 pokoi. Osoby leżące znajdują się w pomieszczeniach 2 – 4 osobowych. Dom pomaga w zakupie sprzętu w ramach indywidualnego dofinansowywania przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Narodowy Fundusz Zdrowia. Zakupy te obejmują np. wózki o napędzie elektrycznym, fotele stabilizujące głowę i plecy, aparaty słuchowe, protezy, pieluchy jednorazowego użytku, cewniki itp. W styczniu 2013 r. na 150 mieszkańców ponad 50 było leżących.

Pokoje z założenia swoim wyglądem mają przypominać pokoje domowe. Wyposażone są w system ppoż. i przyzywowy, liczba mieszkańców jest uzależniona od powierzchni pokoju i obowiązującego standardu. W każdym pokoju znajduje się telewizor, mieszkańcy mogą za opłatą wykupić dodatkowy pakiet programowy. Na życzenie mieszkańców, pokoje wyposaża się także np. w czajnik elektryczny, radio.

W kompleksie budynków znajdują się cztery świetlice (w tym jedna służąca do terapii zajęciowej), dwie jadalnie, gabinet medycznej pomocy doraźnej, sala do rehabilitacji, cztery kuchenki pomocnicze, pokój gościnny – w którym mogą przenocować rodziny odwiedzające mieszkańców.

Wyżywienie obejmuje trzy posiłki dziennie, zatrudniona dietetyczka opracowuje jadłospis z uwzględnieniem sezonowych owoców i warzyw oraz diety zaleconej przez lekarza. Oprócz posiłków podstawowych, w kuchenkach pomocniczych znajdują się produkty żywnościowe dostępne przez całą dobę dla mieszkańców.

Mieszkańcom nie posiadającym własnej odzieży i obuwia placówka ją zapewnia: odzież codzienną i zewnętrzną, bieliznę dzienną i nocną, obuwie i pantofle domowe – odpowiedniego rozmiaru, dostosowane do pory roku, w odpowiedniej ilości kompletów. Utrzymanie odzieży w czystości zabezpiecza własna pralnia. Oprócz pralni centralnej, dom jest wyposażony w małe pralki, w których mieszkańcy mogę sami wyprać swoje rzeczy lub poprosić personel. Mieszkańcy otrzymują pomoc w utrzymaniu higieny osobistej, w przypadku braku własnych środków czystości, dom zapewnia je w miarę potrzeb m.in. maszynki do golenia, podpaski, dezodoranty, krem do rąk, szczoteczki, pasty do zębów oraz inne podstawowe kosmetyki.

Usługi Opiekuńcze

Dom udziela pomocy swoim mieszkańcom w wykonywaniu podstawowych czynności życiowych. Dotyczy to takich działań jak karmienie, pojenie, przewijanie, zapewnienie higieny osobistej, odwracanie ciała, wysadzanie na wózek inwalidzki, sprzątanie pomieszczenia, pomoc w poruszaniu się. Zapewnia również pomoc w zakresie potrzeb psychospołecznych. W  realizacji powyższych zadań  uczestniczy zatrudniony psycholog, pracownicy socjalni, kapelan, pielęgniarki, opiekunowie, pokojowe oraz  pozostali   pracownicy.

Pomoc świadczona jest również w zakresie załatwiania spraw osobistych. Należą do nich np. wykręcenie numeru telefonu, umówienie wizyty lekarskiej i zorganizowanie transportu, pomoc i asystowanie w trakcie załatwiania spraw urzędowych, napisanie listu lub pisma, utrzymywanie kontaktów z rodziną i znajomymi, zapewnienie bezpiecznego przechowywania pieniędzy i przedmiotów wartościowych, zaspokajanie potrzeb kulturalnych i bytowych (zakupy).

Usługi wspomagające

Obejmują szeroki pakiet usług, należą do nich m.in.:

  1. Terapia zajęciowa
    Prowadzona jest przez instruktora kulturalno – oświatowego i opiekuna. Zajęcia odbywają się w świetlicy wyposażonej na potrzeby prowadzonej terapii, w dni robocze w godzinach 7-15. Zajęcia obejmują muzykoterapię, zajęcia rozrywkowo – terapeutyczne takie jak: gry planszowe, prace ręczne (haftowanie, ozdoby z papieru, bukieciarstwo), wspólne oglądanie telewizji i nagranych imprez okolicznościowych. Terapia obejmuje również przygotowanie do przeglądów muzycznych osób starszych i niepełnosprawnych. Świetlica jest wyposażona m.in. w sprzęt nagłaśniający, organy i drobny sprzęt muzyczny.
  2. Wycieczki, imprezy okolicznościowe
    W ramach zajęć oraz w porozumieniu z Radą Mieszkańców, odbywają się liczne wycieczki i imprezy okolicznościowe. Uczestnicy zajęć wyjeżdżają na spotkania do zaprzyjaźnionych domów pomocy społecznej. Prowadzone są również zajęcia sportowe – tenis stołowy, karciana liga tysiąca, obejmujące rozgrywki na poziomie województwa.
    W ramach integracji ze środowiskiem zewnętrznym dom utrzymuje kontakty ze szkołami z terenu Pelplina i Tczewa, przedszkolami, Kołem Emerytów działającym w Pelplinie, zaprasza na występy lokalne zespoły muzyczne oraz taneczne.
    W ramach usług wspomagających organizowane są również święta Bożego Narodzenia i Święta Wielkanocne. Na uroczystą Wigilię, zapraszany jest biskup pelpliński, przedstawiciele samorządu gminy Pelplin oraz Powiatu Tczewskiego.
  3. Świadczenie pracy socjalnej w ramach usług wspomagających
    Dom Pomocy Społecznej w Pelplinie zatrudnia 3 pracowników socjalnych.
    Praca socjalna w DPS w Pelplinie ma na celu budowanie więzi społecznych poprzez:
    1) tworzenie i wspieranie lokalnych kontaktów społecznych dla wzbudzenia wzajemnego zrozumienia i tolerancji,
    2) rozwijanie poczucia przynależności, poszanowania poglądów,
    3) udział we wspólnie organizowanych uroczystościach wynikających z tradycji środowiska lokalnego i życia mieszkańców,
    4) reprezentację mieszkańca w sprawach sądowych oraz urzędowych,
    5) pomoc w uzyskaniu różnych form wsparcia np. uzyskanie dofinansowania do przedmiotów pomocniczych, turnusów rehabilitacyjnych finansowanych ze środków PFRON,
    6) współpracę z rodziną i opiekunami prawnymi,
    7) pomoc w czynnościach życiowych np. robienie zakupów z mieszkańcami.
  4. Podnoszenie sprawności i aktywizowanie mieszkańców
    Dom Pomocy Społecznej w Pelplinie dysponuje Gabinetem fizjoterapii składającym się z dwóch pomieszczeń usytuowanych w głównym budynku. W pierwszej sali odbywają się zabiegi fizykoterapii, natomiast druga sala jest przeznaczona do kinezyterapii. Z w/w form rehabilitacji mogą korzystać mieszkańcy w dni robocze w godzinach 7-15. Osoby leżące rehabilituje się przy łóżkach.
  5. Umożliwianie zaspokojenia potrzeb kulturalnych i religijnych
    Mieszkańcy mogą korzystać z biblioteki publicznej, bądź biblioteki Seminarium Duchownego w Pelplinie. Programy wycieczek obejmują zwiedzanie muzeów i obiektów architektonicznych. W okresie świątecznym odbywają się jasełka, koncerty kolęd. Problemem w tym zakresie nie jest brak działań, ale bierność i niechęć do uczestnictwa samych mieszkańców. Dom umożliwia zaspakajanie potrzeb religijnych zgodnie z wyznaniem mieszkańca. Przeważające liczba osób to katolicy. W związku z tym codziennie w kaplicy odbywają się msze i inne nabożeństwa, osobom leżącym zapewnia się również codzienny kontakt z kapłanem i przyjmowanie sakramentów oraz uczestnictwo we mszy, poprzez wewnętrzny kanał telewizyjny.
  6. Zapewnienie warunków do rozwoju samorządności mieszkańców
    W DPS działa Rada Mieszkańców. Corocznie odbywa się minimum jedno walne zgromadzenie z uczestnictwem kierownictwa domu. Na spotkaniu ustala się plan działań, rozmawia o wspólnych problemach i sposobach rozwiązań. Przewodniczący Rady w każdej chwili może zwrócić się o zorganizowanie spotkania.
  7. Stymulowanie, nawiązywanie, utrzymywanie i rozwijanie kontaktu z rodziną i środowiskiem
    Dom zapewnia realizację ww. usługi poprzez umożliwienie kontaktu telefonicznego, kontakt listowny, udzielanie przepustek na wyjazdy do rodzin i znajomych. Placówka nie ogranicza godzin odwiedzin. Osoby odwiedzające mogą swobodnie przebywać na terenie domu, także nocować nieodpłatnie w pokoju gościnnym. Mieszkańcom jest udzielana pomoc w poszukiwaniu krewnych.

Kontakty z lokalnym środowiskiem są realizowane poprzez udział w imprezach na trenie domu i miasta, wspólnie prowadzone działania i wyjazdy.

  1. Zapewnienie bezpiecznego przechowywania środków pieniężnych i przedmiotów wartościowych.
    Obszar ten reguluje instrukcja dotycząca zasad i trybu przyjmowania przedmiotów wartościowych oraz środków pieniężnych do depozytu, wprowadzona Zarządzeniem Nr 10/2007 z dnia 20 września 2007 r. Dyrektora Domu Pomocy Społecznej. Instrukcja szczegółowo odnosi się do tego problemu. Zastrzega, że za przedmioty wartościowe nie oddane do depozytu dom nie ponosi odpowiedzialności. Przedmioty ze szlachetnych kruszców, dokumenty, papiery wartościowe są przechowywane w metalowych szafach w pomieszczeniach zabezpieczonych przed pożarem i kradzieżą. Środki finansowe przechowywane są w kasie lub na indywidualnym koncie bankowym. Instrukcja określa sposób postępowania z depozytem w przypadku śmierci mieszkańca.
  2. Zapewnienie przestrzegana praw mieszkańców oraz dostępności do informacji o tych prawach
    Mieszkańcy są informowani o swoich prawach i obowiązkach podczas przyjęcia do domu. Na tablicy ogłoszeń również umieszczono informację z tego zakresu. Oprócz tego w trakcie spotkań organizacyjnych prawa i obowiązki mieszkańca są przypominane. Co najmniej raz na dwa lata personel DPS, przechodzi szkolenie obejmujące ww. problematykę.
  3. Sprawne załatwianie skarg i wniosków mieszkańców
    Mieszkańcy mogą składać skargi i wnioski w formie ustnej i pisemnej. Dyrektor lub wyznaczony przez niego pracownik przyjmuje skargi i wnioski w dni robocze w godzinach pracy. Rejestr znajduje się w biurze pracowników socjalnych. Powyższe informacje znajdują się na tablicy ogłoszeń. Praktyką stało się nie dopuszczanie do eskalacji konfliktów i zażegnywanie ich w możliwie najkrótszym czasie.
  4. Sprawienie pogrzebu zgodnie z wyznaniem zmarłego mieszkańca domu
    Pogrzeb sprawia się zgodnie z wyznaniem mieszkańca i wolą jego bliskich. Jeżeli osoba zmarła nie ma rodziny, dom wykonuje wszystkie czynności związane z pochówkiem.

Terapia zajęciowa

Podstawowym celem terapii zajęciowej w naszym Domu jest zwiększenie zakresu samodzielności i zaradności życiowej,wdrażanie do aktywności fizycznej i umysłowej,kształtowanie charakteru,nabywanie nowych umiejętności oraz kontynuowanie dawnych zainteresowań. Kierowani poczuciem odpowiedzialności za rozwój naszych mieszkańców przykładamy dużą wagę do przebiegu i realizacji zajęć. Zajęcia terapeutyczne w naszym Domu prowadzone są przez instruktora kulturalno-oświatowego i opiekuna odbywają się codziennie od godz. 7.00 do 15.00 i w miarę potrzeb poza godzinami pracy.

Zróżnicowany zestaw zajęć daje mieszkańcom możliwość pożytecznego spędzenia czasu. Zajęcia stymulują wzajemne kontakty, relaksują i pozytywnie wpływają na życie mieszkańców.

Zajęcia obejmują:

  1. Muzykoterapia
    Uznaje się, że już sam kontakt z muzyką, jej odtwarzanie lub tworzenie ma znaczący walor terapeutyczny. Potocznie mianem muzykoterapii określa się niekiedy również terapię zajęciową, w której muzyka, śpiew, czy gra na instrumentach odgrywają podstawową rolę. W sesji muzykoterapii może uczestniczyć każda osoba, bez względu na poziom jej umiejętności muzycznych, stopień niepełnosprawności, czy rodzaj zaburzeń.
  2. Dramatoterapia
    Terapia wykorzystująca elementyteatru, która polega na przygotowywaniu przez mieszkańców przedstawień teatralnych i udziale w nich. Ważnym elementem jest dyskusja nad tym co się wydarzyło na scenie i jakie towarzyszyły temu uczucia. Teatr jest najbardziej magiczną dziedziną sztuki. Tworzy iluzję rzeczywistości, a czasami kreuje zupełnie nowy świat. Teatr bawi, wychowuje i uczy.
  3. Ergoterapia
    Terapia poprzez pracę; polega na dostosowaniu pracy do możliwości mieszkańca, uwzględniając zainteresowania i umiejętności. Jest prowadzona metodą „małych kroków”.
  4. Ludoterapia
    Terapia wykorzystująca gry i zabawy, w których uczestniczą mieszkańcy.
    DOM POMOCY SPOŁECZNEJ W PELPLINIE
    Przegląd prywatności

    Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.